Nasır Nedir?

Nasır, özellikle kemikli bölgelerde vücudun savunma sisteminin deriyi hasar ve yaralanmalardan korumak amacı ile oluşturduğu kalınlaşmış, ölü hücrelerden oluşan tabakadır. Vücudun farklı yerlerinde değişik nedenler ile oluşabilen nasır ayaklarda en sık rastlanan sağlık sorunlarından biridir. Özellikle topuk ve ayak parmaklarının köküne uygulanan sabit sürtünme ve basınç ayakta nasır oluşumuna yol açar. Yanlış ayakkabı seçimi, çıplak ayak ile dolaşma, tekrarlanan hareketler ve ayak parmaklarındaki şekil bozuklukları sonucu ortaya çıkan ayak nasırı virüsten kaynaklanmaz ve bulaşıcı değildir.

Kalın sert deri nedir?

Sert kalın deri bölümleri genellikle sarımtırak ve yuvarlaktır, nasırlardan daha büyüktür ve deri üzerinde çapraz çizgiler bulunur. Parmakların üst ve dış kısımlarında, ayak tabanında ve topuğun arkasında oluşurlar ve ayakta sürekli baskı ve stresten kaynaklıdır. Nasırların sebep olduğu aşırı acıdan ziyade genel bir yanma hissi yaratabilmektedirler.

Siğil Nedir ?

Papiloma virüsünün neden olduğu ciltte oluşan şişliklere siğil denir. Siğiller binlerce yıldır salgın halinde insanları etkilemektedir. Keşfedilen bazı mezarlarda bulunan mumyalarda siğiller olduğu tespit edilmiş, Shakespeare’in bazı oyunlarında da siğilden bahsedilmiştir. Genel olarak siğiller tehlikesiz olsalar da, çirkin görünümleri sebebiyle kişinin utanç duymasına sebep olurlar. Son derece bulaşıcı olan siğil ağrıya da neden olabilir.

WhatsApp chat